مقدمه ای بر روش های نمونه سازی سریع

کامپیوتر ها تحولی اساسی در طراحی ماشین ها ایجاد کرده اند . به کمک کامپیوتر همچنین مي‌توان مدل سه بعدی محصول طراحی شده را با روش نمونه سازی سریع ساخته و بدین وسیله طرح را مورد بررسی و اصلاحات لازم قرار داد.

یک مدل سه بعدی طبق مقیاس ، خیلی بهتر و سریعتر از نقشه دو بعدی و یا سه بعدی محصول ، مورد بررسی قرار مي‌گیرد . اما ساختن مدل های سه بعدی با روش های سنتی وقتگیر و هزینه زا مي‌باشد . با روش نمونه سازی سریع مي‌توان در مراحل اولیه طراحی ، اصلاحات اساسی را در طرح اعمال نمود . بنابراین طرح های صحیح برای رسیدن به تولید مطلوب یک محصول در خط تولید مورد استفاده قرار خواهند گرفت .

  مزیت های نمونه سازی سریع

 

طراحی کمتر : نمونه، به دست آمده و بررسی آن باعث کمتر شدن طراحی ها پس از ساخت قطعه مي‌شود و نیازی به دوباره کاری نیست .

محصول بهتر : زمانی که طراحی ها به وسیله نمونه ای که مورد بررسی قرار گرفته انجام شده باشد، دیگر خطایی در تولید محصول به وجود نمي‌آید، به طوری که در تجربه مهندسی صنایع و بهره وری مطرح شده که 10 درصد اول مرحله توسعه محصول مي‌تواند روی 80 درصد از محصول و مجموع قیمت محصول اثر بگذارد . پس اگر در توسعه اولین محصول دقت کامل به عمل آید موجب رشد محصول و در نتیجه سود آوری مي‌شود .

زمان کوتاهتر : وقتی زمان طراحی کم شود و محصول هم یک بار بدون مشکل ساخته شود به طبع آن زمان ساخت کاهش مي‌یابد .

هزینه بهره برداری کمتر محصول : وقتی زمان طراحی و ساخت محصول کم شود، در نتیجه هزینه های ساخت نیز کاهش مي‌یابد.

محصول به دست آمده سریعتر به بازار عرضه شده و در رقابت بین شرکت ها پیروز مي‌شود . پس نمونه سازی سریع در اصطلاح برای شرکت های بزرگ یک برگ برنده به حساب مي‌آید .

اعتماد در سلامتی طراحی قطعه : این اعتماد باعث مي‌شود طراح بدون هیچ استرس و درگیری ذهنی به کار خود بپردازد و این باعث پیشرفت در کار و همچنین سرعت در طراحی مي‌شود .

خطاهای مربوط به تلرانس ها ، انطباقات و … قبل از ساخت قطعه مشخص شده و مي‌توان آنها را رفع کرد .

روش های نمونه سازی سریع، امکان ایجاد ایده از طرح تا تولید نمونه دقیق را در حداقل زمان میسر ساخته است. نمونه سازی سریع مراحل طراحی و ساخت را به یکدیگر ارتباط مي‌دهد .

انواع روش های نمونه سازی سریع عبارتند از : ... ،FDM ، LOM ،  SLS ، SLA .

فرم تماس

هدف ما ارائه بهترین خدمات به شما می باشد . مشتاقانه منتظر نظرات و انتقادات شما هستیم .

اطلاعات تماس

آدرس:
خراسان رضوی - مشهد - ابتدای بلوار پیروزی - جنب میدان شهید کاوه (جام عسل) - دانشکده فنی و مهندسی مشهد (شهید محمد منتظری) - مرکز تحقیقات کارآفرین (تک) - شرکت تدبیرگران کارآفن صنعت (تک)
 

با ما در تماس باشید