سامانه راهنمای مالکیت فکری ، کار آفرینی و تجاری سازی فن آوری | مرکز نو آوری تک

آینده‌ بازار سرمایه متعلق به شرکت‌های دانش‌بنیان است

مدیرعامل فرابورس گفت: آینده بازار سرمایه متعلق به شرکت‌های دانش‌بنیان، صنایع کوچک و متوسط در کنار صنایع بزرگ کنونی خواهد بود و طلوع صنایع جدید با شکوفایی این شرکت‌ها در کنار صنایع قدیم رقم می‌خورد.

 

به گزارش ایسنا، امیر هامونی با اشاره به آغاز فرآیند ورود شرکت‌های دانش‌بنیان اظهار کرد: 260 شرکت دانش بنیان در این هفته به معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری درخواست  خود را ارائه دادند تا وارد بازار بورس شوند

هامونی با تأکید بر شکل‌گیری برنامه‌ای راهبردی برای ورود این شرکت‌ها به بازار بورس گفت: ورود این 260 شرکت با فرآیند ارزیابی و ورود سالیانه 20 شرکت به بازار بورس، ‌13 سال طول خواهد کشید؛ بنابراین باید برنامه مدونی برای ورود شرکت‌ها و صنایع جدید تدوین کنیم.

وی ادامه داد: 150 شرکت کوچک و متوسط به سازمان صنایع کوچک درخواست دادند تا وارد بازار شوند.

هامونی با اشاره به ضرورت بزرگ شدن بازار بورس با مشارکت شرکت‌های دانش‌بنیان گفت: بازار آینده سرمایه متعلق به شرکت‌های دانش بنیان و صنایع کوچک و متوسط در کنار صنایع بزرگ کنونی خواهد بود و طلوع صنایع جدید در کنار صنایع قدیم رقم می‌خورد.

مدیرعامل فرابورس ایران راه ادامه حیات صنایع قدیمی را دانش‌بنیان شدن و به روز رسانی دانست و افزود: صنایع قدیم برای ماندن در صنعت و رقابت باید خود را دانش بنیان کنند؛ در غیر این صورت محکوم به شکست خواهند بود.

وی با بیان اینکه درحال برنامه‌ریزی برای بازار اولیه این صنایع هستیم،‌ گفت: اکنون بالغ بر 400 میلیارد تومان برای تامین مالی این شرکت‌ها در نظر گرفته شده است.

هامونی با اشاره به این‌که برای نخستین بار شاهد ورود اقتصاد هنر به بازار سرمایه هستیم، تاکید کرد: از هفته آینده شاهد پذیره نویسی هولدینگ سرمایه‌گذاری هنر خواهیم بود.

بر اساس اعلام روابط عمومی معاونت علمی ریاست‌جمهوری، وی در گفت‌وگوی ویژه خبری ساعت 22:30 شبکه دو خاطر نشان کرد: با هماهنگی مؤسسان و نظارت دستگاه‌های اجرایی امیدواریم این اخبار، بازار را تحریک کند تا صنایع مختلف وارد شوند و پرتفوی (سبد سهام) سهام‌داران متنوع شود.

 

 

فارغ‌التحصیلان در قالب تعاونی‌ جذب بازار می‌شوند

معاون وزیر تعاون تاسیس تعاونی‌های دانشجویی و تعاونی‌های دانش بنیان را از جمله برنامه‌های وزارت تعاون برای اشتغال دانشجویان، فارغ التحصیلان و کارآفرینان ذکر کرد.

 

سیدحمید کلانتری در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: در حال حاضر دغدغه و اولویت مهم وزارت کار، حل بیکاری است و استفاده از ظرفیت بخش تعاون برای حمایت از طرح‌های اشتغالزا مورد تاکید قرار دارد.

وی گفت: برای ایجاد اشتغال پایدار در کشور باید مزیتهای اشتغال در مناطق مختلف را شناسایی و کارجویان را برای بهره‌گیری از این ظرفیتها در قالب تعاونی‌ها ساماندهی کنیم.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به تاسیس تعاونی‌های دانشجویی برای اشتغال دانش آموختگان، گفت: دانشجویان می‌توانند در زمان تحصیل یا پس از فارغ التحصیلی، تعاونی دانشجویی تشکیل بدهند و یا با راه‌اندازی تعاونی‌های دانش بنیان، فعالیتهای تولیدی و صنعتی داشته باشند و از این طریق جذب بازار کار شوند.

کلانتری در ادامه درباره جزییات اجرای طرح "تاک" در کشور اظهار کرد: هدف طرح تاک (تعاون، اشتغال، کارآفرینی) توانمندسازی نیروها از طریق آموزش و حمایت از شبکه تعاونی‌هاست و امیدواریم با تزریق منابع لازم برای اجرای طرح، ظرف مدت سه سال ۷۰۰ هزار فرصت شغلی در کشور ایجاد شود.

کلانتری در عین حال از تاسیس ۱۰۰۰ تعاونی روستایی در شش ماهه نخست امسال خبر داد و با اشاره به برنامه وزارت تعاون برای ایجاد اشتغال در مناطق محروم و روستایی، خاطرنشان کرد: در حال حاضر طرحی تحت عنوان "روستا تعاون" را با هدف رفع فقر و محرومیت در روستاها دنبال می‌کنیم و درصددیم تا ۱۰۰۰ تعاونی روستایی از این طریق در ۱۰۰۰ روستا راه‌اندازی شود.

وی با اشاره به نقش مثبت تعاونی‌ها در توسعه صادرات غیرنفتی افزود: میزان صادرات تعاونی‌ها در سال گذشته رقمی در حدود دو میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار هدف‌گذاری شده بود که ۲.۱ میلیارد دلار آن محقق شد. البته کل صادرات تعاونی‌ها در سال ۱۳۹۳ یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار بود که در سال ۱۳۹۴ به یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار و در سال ۱۳۹۵ به دو میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار افزایش پیدا کرد.

به گفته معاون امور تعاونی‌های وزارت کار، صادرات محصولات تعاونی به کشورهای همسایه و تقویت بازاریابی و بازارسازی تعاونی‌ها از جمله‌ برنامه‌هایی است که در دستور کار وزارت تعاون قرار دارد.

دستیابی محققان کشور به دانش فنی تولید دستگاه‌های سنگ‌شکن لیزری

پژوهشگران کشور با تولید دستگاه‌های لیزر پزشکی، موفق به بومی‌سازی دستگاه‌های سنگ‌شکن لیزری شدند.

 

به گزارش ایسنا، صنعت اپتیک و لیزر افق‌های  گسترده‌تری را پیش روی خود می‌بیند و در عرصه‌های گوناگونی از جمله سلامت، مهندسی، صنایع و مواد جای پای خود را تثبیت کرده است.

در این راستا یکی از شرکت‌های فناور کشور توانسته است با تولید تجهیزات پزشکی، آزمایشگاهی و آموزشی پا در این عرصه بگذارد. دستگاه «هولمیوم» به عنوان لیزر سنگ‌شکن یکی از محصولات این شرکت است که با استفاده از لیزر و تولید پرتو نوری با ویژگی‌های خاص اقدام به رفع مشکلات بیماران مبتلا می‌کند.

ایرج مشایخی، مجری طرح لیزر استفاده شده در این سیستم را در رده لیزرهای حالت جامد دانست و گفت: نور خروجی از لیزر از طریق یک فیبر به مکانی که سنگ قرار دارد، هدایت می‌شود و پزشک معالج پس از دسترسی و مشاهده‌ سنگ، توسط یک پدال با ایجاد پالس لیزر، سنگ را ذره ذره، خرد کرده و آن را به قطعات کوچکتر تقسیم می‌کند یا کاملا از بین می‌برد تا بصورت مستقیم یا غیرمستقیم از بدن خارج شود.

وی کیت لیزر پیشرفته را یکی دیگر از محصولات این شرکت نام برد و ادامه داد: مجموعه‌ای از کیت‌های لیزر برای حوزه آزموشی کاربرد دارد.

به گفته وی چهار لیزر نیمه هادی، لیزر پیوسته، لیزر پالسی و لیزر هارمونیک دوم (سبز) بخش‌های این مجموعه است که قابلیت اضافه و یا کم کردن هر کدام از آن‌ها را برای کاربر فراهم می‌آورد.

مجری طرح با بیان اینکه طراحی کیت لیزر به گونه‌ای است که کاربر با هر چهار لیزر به طور کامل آشنامی‌شود، گفت: با تغییر ساختار کیت، کاربر با تمام ویژگی‌های این لیزرها از جمله پارامترهای وابسته و نحوه عملکرد آنها اشراف کامل پیدا کند و از سوی دیگر ویژگی‌های این کیت که آن را منحصر به فرد می‌کند، عدم احتیاج به کالیبراسیون است.

مشایخی، ضرورت حمایت از توسعه بازار داخلی و بین‌المللی شرکت‌های فناور داخلی را راهکاری کلیدی برای توسعه فناوری بومی و ایجاد اشتغال دانست و تصریح کرد: توانمندی متخصصان داخلی برگ برنده و نقطه‌ قوت شرکت‌های فناور کشور است؛ اما شکوفایی و رشد این ظرفیت، با ایجاد راه و هموار کردن مسیر فروش و صادرات محصولات تولیدشده در بازارهای بین‌المللی علاوه بر بازارهای داخلی ممکن می‌شود که حمایت‌های لازم از ارائه محصول در بازارها و نمایشگاه‌ها می‌تواند به این موضوع کمک کند.

ساخت سامانه‌ رباتیک پایش تاسیسات زیردریایی در کشور

عضو هیات علمی دانشکده علمی کاربردی پست و مخابرات، از انجام پروژه طراحی و ساخت سامانه‌های رباتیک هوشمند زیر آب (ROV) خبر داد و گفت: با انجام این پروژه برای نخستین بار امکان پایش و سلامت سنجی تاسیسات بستر دریا مانند کابل‌های فیبرنوری، اشیا و شناورهای غرق شده در کشور فراهم شد.

 

به گزارش ایسنا، دکتر هدایتی با بیان این که سامانه رباتیک هوشمند زیر آب (ROV) به منظور پایش بستر دریا برای سازمان‌های داخلی و خارجی از جمله مالزی، سریلانکا و سوریه ساخته و تحویل داده شده است، تصریح کرد: برای سال جاری، طراحی و ساخت نمونه پیشرفته‌ای از این سامانه جهت انجام عملیات پایش و خدمات مهندسی زیر آب در دستور کار قرار دارد.

وی همچنین از طراحی و ساخت فیبر پنجره براگ (FBG) برای نخستین بار در ایران جهت کاربری در مخابرات در بخش (FTTX ) و پایش وضعیت سازه‌های مختلف به عنوان حسگر دقیق ارتعاشات و حرارت خبر داد و گفت: مرحله بعدی این پروژه پیاده‌سازی سامانه‌های پایش و مونیتورینگ سازه‌های مهم با استفاده از حسگرهای FBG است که تا کنون چندین پروژه در این راستا انجام دادیم که از جمله آن می‌توان به همکاری با سازمان بنادر و کشتیرانی اشاره کرد.

تولید نمونه‌های سامانه‌های خورشیدی فتوولتاییک و روشنایی PV

 دکتر هدایتی در ادامه با اشاره به انجام فعالیت‌هایی در حوزه انرژی‌های نو، از تولید نمونه‌های سامانه‌های خورشیدی فتوولتاییک و روشنایی PV خبر داد و افزود: در کنار این پروژه طراحی و ساخت میکروتوربین‌های بادی جهت تولید انرژی الکتریکی از انرژی باد را در دست انجام داریم که به همراه سامانه سرمایشی خورشیدی می‌تواند انرژی مورد نیاز مجموعه مخابراتی در مکان‌های دور افتاده را تامین کند.

وی خاطر نشان کرد: در این راستا، یک پروژه تحقیقاتی و مهندسی در عراق در دست اقدام است و خوشبختانه در این دو حوزه، آمادگی ارائه خدمات فنی مهندسی وجود دارد.

عضو هیات علمی دانشکده پست و مخابرات، تحقیق در زمینه طراحی و ساخت باتری‌های چند منظوره را که دارای کاربرد در حوزه انرژی‌های نو و همچنین خودرو است، از دیگر پروژه‌های در دست تحقیق خود عنوان کرد و گفت: این پروژه به منظور تولید باتری با عمر بیشتر، قیمت مناسب‌تر، آلودگی محیط زیستی کمتر، نیاز به نگهداری کمتر و به خصوص جلوگیری از خروج ارز از کشور جهت استفاده در بی تی اس‌های مخابرات سیار و مراکز مخابراتی دور افتاده در همکاری با شرکت پارس کلید خورده است و مقدمات تحقیق در زمینه خط تولید را طی می‌کند.

کار تحقیقاتی در زمینه فیبرنوری روشنایی

 وی با اشاره به کار بر روی طراحی و ساخت کولرهای خورشیدی، از کار تحقیقاتی در زمینه فیبرنوری روشنایی خبر داد و گفت: در محل‌های عمیق همچون تونل‌های چند منظوره، معادن زیرزمینی و حتی تونل‌های مترو که به روشنایی نیاز است، اما حضور الکتریسیته خطر آفرین است، فیبرنوری با قابلیت ارسال روشنایی کاربرد دارد و تحقیقات اولیه این پروژه در قالب تفاهم‌نامه‌ای با شرکتی از مجموعه شستا در حال پیگیری است.

این عضو هیات علمی پایش و سلامت سنجی فیبرنوری در سه بخش بررسی‌های قبل از نصب، حین نصب و پایش دوره ای بعد از نصب و عیب یابی زیردریایی را از دیگر پروژه های انجام شده در سال‌های گذشته برشمرد و اظهار امیدواری کرد: با تاکید مکرر مسؤولان به ویژه دکتر واعظی وزیر ارتباطات مبنی بر استفاده از تولید داخلی ، اراده‌ای برای  بهره گیری از این تولیدات ایجاد شود.

75درصد مشاغل آینده دنیا در حوزه ICT است

 دکتر هدایتی در ادامه با اشاره به شعار سال جاری با عنوان «اقتصاد مقاومتی؛ تولید و اشتغال» بر ظرفیت بالای حوزه ICT در اشتغالزایی تاکید کرد و گفت: 75 درصد مشاغل آینده دنیا در حوزه ICT است که با برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری مناسب می‌توان با بهره گیری از ظرفیت‌های حوزه ICT موجب تحول در زمینه اشتغال در این حوزه شد.

وی ادامه داد: حوزه توریسم و صنایع دستی ظرفیت بسیار بالایی جهت ایجاد اشتغال دارد که در این خصوص با طراحی اپلیکیشن هوشمند جامع توریسم با قابلیت گزارش‌دهی به ذی نفعان، جهت معرفی جاذبه‌های گردشگری ایران به گردشگران خارجی و تضمین سفر امن و بی مخاطره، توانستیم بیش از 500 شغل ایجاد کنیم که در صورت حمایت و معرفی بیشتر به جامعه هدف، امکان گسترش خدمت رسانی در سراسر کشور و اشتغال‌زایی بیشتر هم فراهم می‌شود.

خانه کارآفرینیICT در منطقه دربند ایجاد می‌شود

دکتر هدایتی در ادامه از دیگر پروژه‌های خود به برنامه‌ریزی در جهت ایجاد مراکز آموزش کارآفرینی به منظور آموزش ICT به دانش آموزان در مناطق دورافتاده اشاره کرد و گفت: در تابستان به عنوان پایلوت در منطقه دربند خانه کارآفرینی ICT ایجاد می‌کنیم.

وی تولید انبوه ربات‌های آموزشی برای مدارس و دبیرستان‌ها را توسط دانشجویان از دیگر پروژه‌هایی برشمرد که توسط دانشجویان انجام شده و سود آن نیز متعلق به آنان است و گفت: با توجه به تعطیلات تابستانی پیش رو، ربات‌های آموزشی گزینه مناسبی برای گروه‌های مختلف سنی است تا همزمان همراه با بازی در زمینه علم الکترونیک دانش کسب کنند.

بر اساس اعلام روابط عمومی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، دکتر هدایتی که دارای مقالات متعدد در زمینه تعمیرات فیبر در نشریات معتبر داخلی و خارجی است، از چاپ دو کتاب در زمینه (FBG) در سال جاری خبر داد و افزود: همچنین به دنبال ثبت شرکت تعاونی دانش‌بنیان با کمک دانشکده و اعضای هیات علمی هستیم.

حمایت از 90 طرح فناورانه از سوی صندوق حمایت از پژوهشگران

رییس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران گفت: در آخرین جلسه کمیته تخصصی صندوق 90 طرح علمی و فناورانه برای حمایت تصویب شد که این طرح‌ها در حوزه‌های مختلفی همچون کشاورزی، مهندسی، علوم پایه، پزشکی و هنر هستند.

 

به گزارش ایسنا، نصرت الله ضرغام با اشاره به شکل گیری این صندوق از سال 82 با هدف حمایت از پژوهشگران کشور اظهار کرد: با فعالیت‌های مختلف صندوق در حوزه علم و فناوری حدود 40 میلیون شغل ایجاد می‌شود، همچنین تشکیل کارگروه تجاری سازی را آغاز کرده‌ایم تا از این طریق محصولات علمی و فناورانه به بازار عرضه شود.

وی ادامه داد: در حوزه دانش آموزی نیز اقدامات بسیاری همچون کارگاه‌های خلاقانه برای دانش‌آموزان برای پرورش استعدادهای نخبه ایجاد شده که خلاقیت و ثبت اختراع، برگزاری کارگاه‌های آموزشی، آموزش ایده‌پردازی و آشنایی دانش‌آموزان با کارآفرینی از محتویات این برنامه است.

ضرغام درباره استفاده از ظرفیت‌های خارج از کشور گفت: در این راستا نیز در صندوق فعالیت‌هایی همچون عضویت در شورای جهانی پژوهش، عضویت در یاسا و انجام پروژه‌های همکاری مشترک با بنیاد علم آلمان، چین، روسیه، ژاپن، اتریش و ایتالیا مد نظر قرار گرفت.

رییس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران درباره کرسی‌های پژوهشی نیز عنوان کرد: تا کنون صندوق 56 کرسی پژوهشی به پژوهشگران اعطا کرده تا در این کرسی‌ها موضوعات مورد نیاز کشور یا مرز دانش با حمایت صندوق بررسی و انجام شود. همچنین در سال گذشته 12 کرسی پژوهشی در صندوق مصوب شد.

وی همچنین خاطرنشان کرد: در آخرین جلسه کمیته تخصصی صندوق 90 طرح علمی و فناورانه برای حمایت تصویب شد که این طرح‌ها در حوزه‌های مختلفی همچون کشاورزی، مهندسی، علوم پایه، پزشکی و هنر هستند که 53 مقاله در سطح کی یو وان، چاپ کتاب، ثبت اختراع، نمونه محصول و ارائه سند راهبردی برخی از دستاوردهای مد نظر صندوق برای حمایت‌ها است.

ضرغام با اشاره به حمایت از اساتید جوان و خلاق دانشگاه‌ها گفت: با حمایت صندوق به فارغ‌التحصیلان جوان که از دانشگاه‌های معتبر فارغ‌التحصیل شده‌اند و در دانشگاه‌های کشور مشغول فعالیت‌های علمی هستند تا ۱۰۰ میلیون تومان گرنت پژوهشی داده می‌شود.

زیر مجموعه ها

زیر مجموعه ها

فرم تماس

هدف ما ارائه بهترین خدمات به شما می باشد . مشتاقانه منتظر نظرات و انتقادات شما هستیم .

اطلاعات تماس

 آدرس:
خراسان رضوی - مشهد - ابتدای بلوار پیروزی - جنب میدان شهید کاوه (جام عسل) - دانشکده فنی و مهندسی مشهد (شهید محمد منتظری) - مرکز تحقیقات کارآفرین (تک) - شرکت تدبیرگران کارآفن صنعت (تک)

با ما در تماس باشید